Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
49 postów 1444 komentarze

Mam prawo widzieć, nie nienawidzić.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wyjdzie, że się wymądrzam. Trudno. Mam takie prawo. Mam prawo nie nienawidzić i szukać mądrzejszych rozwiązań.

 

 Rzeknę Łażącemu Łazarzowi, że wolno mu mieć prywatne zdanie: „(…) że cała banda polityków PO powinna zostać powieszona na latarni jako zdrajcy Polski, zbrodniarze odpowiedzialni za Smoleńsk, zamach stanu, śmierć tysięcy pacjentów (…)”.

Moje zdanie będzie jednak inne. Latarnie niech służą do oświetlania ciemnych zaułków miast i wiosek a nie do wieszania  ludzi. Ze złymi ludźmi w państwie trzeba by sobie radzić jakoś inaczej – może po chrześcijańsku? Moje zdanie jest mniej ważne na Nowym Ekranie, bo gdzieś tam zniknie pod linią redakcyjną. Trudno.

W zasadzie zgadzam się z Łażącym, że ręce opadają, gdy byle mały kapuś, dziś minister  w rządzie Donalda Tuska – kiedyś tajny współpracownik bezpieki,  poucza biskupów i kapłanów, co mogą, a czego już nie, głosić z ambony podczas niedzielnych kazań. Bo kimże ten jest w swej cynicznej pysze, że tak się nadyma do zamykania ust krytykom rządu. Kimże ten jest, że chce zabronić ludziom mieć prawo do wyrażania własnych opinii, cenzurować i wychowywać?

Nie wolno karać Łażącego za ostre opinie, (…) „że Bronisława Komorowskiego jako zdrajcę, renegata, uzurpatora, który doprowadzi do upadku Polski powinno się zastrzelić.” Nie wolno i już? No, nie wiem. Kto głosi takie wyznania publicznie, sam siebie ukarze. Takie gadanie to już, niestety,  kwalifikuje się jako mowa nienawiści. Płynie oto woda na młyn kapusia, który zapewne się ucieszy. Dostał bowiem dobry argument typu: a nie mówiłem! trzeba kontrolować, cenzurować, bo są tacy, którzy namawiają do rozstrzelania Prezydenta Rzeczpospolitej. Nie wolno namawiać Łazarzu.

Nie wolno, bo są tacy, którzy ulegają namowom. Wściekła piana, którą toczyli ze swych spiżowych ust (i wciąż toczą, co Michałowi Boniemu nie przeszkadza, bo to swoi)” „mężowie stanu” w obozie rządzącego Polską nierządu, Janusz Palikot i Stefan Niesiołowski, ale przecież wielu innych odmóżdżonych z ferajny Donalda Tuska i Bronisława Komorowskiego, przyśpieszyła przecież dojrzewanie obłędu w mózgu mordercy politycznego, Ryszarda Cyby. Bogu ducha winien pracownik z biura poselskiego PiS, śp. Marek Rosiak  zginął, a drugi pracownik, Paweł Kowalski ledwie śmierci się wywinął, ale jest inwalidą. Cyba celował swoją nienawiścią w szefa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, ale miał za krótką broń.

Piszesz, że „Nie wolno mnie karać, bo to jest moja prywatna opinia, mój pogląd i nikogo do niczego nie nakłaniam, nikomu nie grożę, bo nie mam zamiaru podjąć jakichkolwiek innych kroków poza publikacja mojego zdania.” Ty nie, ale ktoś inny. Mało to wariatów na świecie? A jeśli znów broń będzie za krótka i kolejny psychol zadźga Bogu ducha winną, lecz będącą w zasięgu za słabo uzbrojonej ręki, ofiarę?

„Oko za oko, ząb za ząb” – ta starotestamentowa zasada odpłaty za krzywdę, nakręca spiralę przemocy. I napiszę tak: ta zasada jest idealna dla rządu, gdy przekroczył on już granicę nierządu. Jest, bo usprawiedliwia przemoc i eskalację kontroli rządzonych. Czyż Tragedia Smoleńska nie była konsekwencją mowy nienawiści? Niezależnie od konkretnych przyczyn katastrofy, na życie Prezydenta III Rzeczpospolitej, Lecha Kaczyńskiego i 95 innych, Bogu ducha winnych ofiar, zamachnęła się nienawiść. I spirala mowy nienawiści nakręcana przez reżimowe media, przez polityków z obozu rządzącego Polską.

Piszesz, że „Kuźniar oddaje hołd zdrajcy” przez co (…) „sankcjonuje fakt wstąpienia Marszałka Komorowskiego w obowiązki Głowy Państwa z rażącym złamaniem Konstytucji RP(…)”. A ja napiszę, że Kuźniar jest tak śmieszny, że aż żałosny. I trudno. Tu się zatrzymam, bo nie oglądam programów z Kuźniarem ani innymi papugami diabła, nadawanych przez stację, którą reprezentuje. Bojkotuję toto od pewnego czasu i mam więcej czasu na sprawy dobre.

Grzegorz Braun walnął z grubej rury gadką o rozstrzelaniu dziennikarzy Gazety Wyborczej i TVN-u. Strzelił sobie  kulą  w stopę. Czy miał  prawo sobie strzelić? Miał. Czy prokuratura ma prawo wytoczyć mu proces karny? Jeśli ma, to powinna wytoczyć setki innych procesów – zaczynając od Bronisława Komorowskiego, Janusza Palikota, Donalda Tuska, Stefana Niesiołowskiego. Mówili bowiem ci mężowie stanu, schowani za immunitetami i berłami władzy,  słowa równie okropne.

I właśnie to jest okropne, wręcz obrzydliwe w III RP, że co wolno wojewodzie, to nie tobie, smrodzie. Poniża nas, nas obywateli III RP, ta nierównowaga osądzania słów i czynów,  i  niesprawiedliwość wobec prawa.  Albo prawo jest złe i  tym samym cały ustrój III Rzeczypospolitej powinien być naprawiony, albo wymiar sprawiedliwości, czyli konkretni ludzie na stolcach, są  do dupy, sprzedali dusze diabłu bezprawia za korzyści – innej możliwości nie ma.

Roboty w kamieniołomach dla zdrajców to dobry pomysł. Ktoś jednak musi osądzić zdradę. I jak to wykonać? W podziemiu? I kto to ma autorytet, żeby orzec na podstawie własnych osądów, kto zdrajca, a kto bohater? Grzegorz Braun? Prędzej osądzi to Michał Bonii – być może nawet przy wsparciu Metropolity Warszawskiego Kazimierza Kardynała Nycza.

Nie ma więc wolnego pola do uprawiania w Rzeczpospolitej wolności słowa. I nie chodzi tu o to, że Monika Olejnik ma prawo nie zgadzać się z Tomaszem Parolem i vice versa. Chodzi o to, że Tomasz Parol, wraz z zespołem redakcyjnym, może sobie tylko pogadać do swoich zwolenników, a Monika Olejnik uwodzi ogromną publiczność, która akurat ma tyle sił i czasu, by po dniu ciężkiej pracy zerknąć przez kilka chwil, co tam, panie, dziś w polityce, i kto komu dał w mordę. To fundamentalna różnica w skali sfery wpływu. Za Moniką Olejnik stoi cały przemysł zbrojeniowy mediów i ogromna kupa kasy, zaś za Tomaszem Parolem – zaryzykuję: bezsilność i wściekłość, a często też spore racje i rzeczowe argumenty.

I chcę dojść do meritum, żeby nie pisać o innych oczywistych sprawach i nie mnożyć podłości, które Polakom zgotowała władza. Meritum są rzeczowe argumenty, gdy siła jest po stronie przeciwnej. Meritum to cierpliwość, która widzi zło i notuje czyny. Meritum to praca, praca i praca… od postaw.

A czas kary nadejdzie – nieuchronnie. Bo rzeczy przesuwają się na swoje miejsca, gdy udaje się nie nienawidzić. Gdy udaje się tak widzieć i działać, żeby coś dobrego się z tego ‘ulęgało” w rzeczywistości. Trudne, prawda?

Trudne. Trudna jest każda rzetelna krytyka. Trudna jest duma z bycia sobą, gdy na chleb brakuje, a za pracą trzeba wyjeżdżać za granicę kraju. Trudne jest sięganie do dobrych wzorców, gdy gniew krew gotuje w organizmie. Trudna jest wstrzemięźliwość, a najtrudniejsza solidarność, gdy połowa narodu ma mózg oprany przez oprawców.

Postawię konia, że Janusz Palikot odpowie za łamanie Konstytucji i namawianie do eliminacji Państwa Polskiego. Powinien odpowiedzieć. Zanim jednak odpowie, straci publiczność i poparcie wyborców.  Już traci, bo nie ma niczego do zaproponowania - to cienki Bolek i milion „stokrotek” tu nie pomoże.  Ale jest jeden warunek: ludzie prawi i poczciwi wygrają wybory. A po wygraniu wyborów będą sprawiedliwi i będą działać w ramach prawa. Prawo stanowione można zmienić, ale sprawiedliwość trzeba odnaleźć we własnym sumieniu. Nienawiść odcina sumienie od sprawiedliwości, mowa nienawiści bełta mózg, że traci on trzeźwy osąd. A trzeźwy osąd i widzenie rzeczy, obok pracy zmierzającej do zjednoczenia sił ludzi prawych, to najważniejsze wyzwanie na najbliższe miesiące i lata. Trzeba wygrać, ale bez strzelania i wieszania. Wygrać Polskę.

I to prawda, że są gorsze zbrodnie niż uczucie nienawiści. Gorsze zbrodnie popełniają ci, którzy cynicznie i w mowie imitującej troskę, z pogardą dla mniej zaradnych pełną hipokryzji, doprowadzają prostych ludzi na skraj rozpaczy. Teraz chcą zakazać rozpaczy, gniewu i nienawiści, by rządzić długo i niesprawiedliwie, bezkarnie i nieudolnie? Tak, to jest prawdziwa podłość, prawdziwa zdrada. Im rychlej powrócimy sprawiedliwość, tym lepiej.

Ale na miłość, do tego potrzebna będzie zdrowa siła zdesperowanych i świadomych obywateli, a nie bezsilność oburzonych.

  

KOMENTARZE

 • Ale jest jeden warunek: ludzie prawi i poczciwi wygrają wybory. ''
  Tyle, że serwery Komisji Wyborczej są w Rosji.
  Ujawnił to prof. Urbankiewicz i zginął.

  No.
 • @Maciej Ka 21:48:04
  Zgadzam się, wyjątkowy... 5* to za mało do wyrażenia aprobaty ...
 • @Maciej Ka 21:48:04
  Coś w tym jest. Mnie brakuje najzwyczajniej sił na takie uczucie.
  No... nie! Trochę musiałem się natrudzić, żeby ta zaraza w końcu wylazła z mojej krwi i nie zatruwała mojego ducha.
 • @circ 21:59:56
  No.
  I co zrobisz w tej konkretnej sprawie?
  Serwery Komisji Wyborczej trzeba przenieść do Polski i zastanowić się nad formami kontroli obywatelskiej liczenia głosów.
  Political fiction?
  Być może. Warto powalczyć o ten ważny detal. Kto ma walczyć?
 • @InaMina 22:04:04
  Pozdrawiam. :-)

  A teraz wracam do mojego życia.
 • @Maciej Ka 21:48:04
  Nienawiść jest łatwa. Do czasu. Aż do dnia, gdy przemienia się w wampira energetycznego i wysysa siły witalne.

  Poważniej mówiąc, nie ma w niej nic dobrego.

  Pozdrawiam
 • @circ 21:59:56
  Nie wiem, czy chcesz wzbudzić w ten sposób uczucie strachu?
  Co więc proponujesz?
 • @InaMina 22:04:04
  Bóg zapłać.
  Pozdrawiam
 • @Synergie 22:22:06
  Czuję, o czym piszesz. Mnie czasami brakuje cierpliwości albo mądrości, żeby wznieść własnego ducha ponad odruchy emocji, które wyzwala bezprawie i nieuczciwość polityków i oficerów propagandy. Radzę sobie jakoś dzięki zmianie priorytetów. W mediach szukam przede wszystkim konstruktywnych informacji, a nie pyskówek. I mam trochę zajęć, w sam raz na od świtu do nocy, więc mniej okazji, żeby obserwować wojenki na górze.
  Nie żyję obserwacją propagandy, ale chyba bym nie zdzierżył, gdybym musiał tak jak Tomasz Parol i wielu innych blogerów.
 • POPIS razem, ale osobno dla dla ludzi
  Donald Tusk był członkiem Komisji Likwidacyjnej RSW, która zgodziła się na sprzedaż budynku przy Nowogrodzkiej fundacji związanej z Jarosławem Kaczyńskim - ujawnia "Rzeczpospolita".
  ZOBACZ WIDEO

  Wyrzucą PiS na bruk?

  PiS umarza długi PC
  Obecnie prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz zamierza walczyć o odzyskanie warszawskich nieruchomości w Alejach Jerozolimskich 125/127 i przy ul. Nowogrodzkiej 84/86. Zapowiedziała pozew sądowy w tej sprawie. Podobnie jak minister skarbu Aleksander Grad uważa bowiem, że Fundacja Prasowa Solidarności nabyła te nieruchomości wbrew prawu - odnotowuje gazeta.

  Przez długi czas budynki należały do FPS - fundacji związanej z Jarosławem Kaczyńskim. Do dziś przy Nowogrodzkiej mieści się siedziba PiS. W 1994 r. FPS wniosła aportem tę nieruchomość do spółki Air Link. Ta w 2007 r. sprzedała jej część izraelskiej firmie Metropol NH. Zdaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz, transakcja była niezgodna z prawem.


  Tymczasem były prezes Fundacji Prasowej Solidarności, obecnie wiceprezes TVP, Sławomir Siwek, zapowiada, że jeśli dojdzie do procesu, poprosi o wezwanie na świadka premiera Donalda Tuska.

  "Nabycie przez fundację nieruchomości było prostą konsekwencją uchwały Komisji Likwidacyjnej RSW, która sprzedała nam prawo do tytułu "Express Wieczorny". Komisja dała nam prawo pierwokupu tych gruntów i budynków. Skorzystaliśmy z niego" - mówi "Rz" Siwek.

  Fundacja Prasowa nabyła nieruchomości w wyniku przetargu ogłoszonego 16 listopada 1990 r., m.in. na łamach "Rz". Przetarg dotyczył sprzedaży "Expressu Wieczornego", ze wszystkimi składnikami materialnymi i niematerialnymi - jak napisano w ogłoszeniu.
  Majątek państwowy rozkradany jest od 88 roku, dlaczego kaczyński nabył za gosiki tak wielki majątek w centrum W-wy, a Kowalski na bezrobociu. To Sprawiedliwość i Prawo!!!!
 • @Łażący Łazarz 22:44:22
  Prawda, że znajdujemy się w wyjątkowo trudnym geopolitycznie miejscu świata. A okienko niepodległości gwarantowanej przez NATO, Unię Europejską i rząd USA chyba właśnie się zamyka.
  Z tej perspektywy gra w szachy geopolityczne staje się dla Polski wyjątkowo trudna, zwłaszcza, gdy przy szachownicy siedzą tak słabi gracze, jak Minister Sikorski, czy Prezydent Komorowski.
  Z Rymkiewiczem zgadzam się w wielu innych miejscach, ale nie w tym.

  Skończył się czas królów. Dziś trzeba postawić na inne rozwiązania. Mnie inspiruje - jednak - nauczanie społeczne Jana Pawła II oraz kilka innych opowieści o tym, jak należy wzmacniać siłę szachisty, żeby nie dał się obić po mordzie byle wyrostkowi.

  Mnie różnica zdań nie szkodzi. A Tobie?
 • @Wrzodak Z. 22:47:49
  Nie pisałem o partii politycznej "Prawo i Sprawiedliwość". Pojawiła się tylko wzmianka o mordzie politycznym na człowieku związanym z tą partią. Taki mord może się powtórzyć. I to nigdy nie będzie dobre... dla oprawcy i ofiary, bo najprawdopodobniej oprawca będzie tylko ofiarą psychozy nakręcanej nienawiścią hipokrytów, którzy stoją na czele naszego państwa.
  Tu jest mój post o wartościach takich jak prawo i sprawiedliwość, lecz nie o partii, której liderem jest Jarosław Kaczyński:
  http://pozamatriks.nowyekran.pl/post/82260,prawo-i-sprawiedliwosc
 • @Maciej Ka 22:44:55
  Moja rola na szczęście jest znikoma w tym teatrze życia polskiego. Gdyby jej nie było, nikt by nawet nie zauważył.
 • Błogosławiony jesteś Autorze,
  wiesz?

  :-)
 • @Piotr F. Świder 22:35:19
  "I to prawda, że są gorsze zbrodnie niż uczucie nienawiści. Gorsze zbrodnie popełniają ci, którzy cynicznie i w mowie imitującej troskę, z pogardą dla mniej zaradnych pełną hipokryzji, doprowadzają prostych ludzi na skraj rozpaczy. Teraz chcą zakazać rozpaczy, gniewu i nienawiści, by rządzić długo i niesprawiedliwie, bezkarnie i nieudolnie? Tak, to jest prawdziwa podłość, prawdziwa zdrada. Im rychlej przywrócimy sprawiedliwość, tym lepiej."

  ---> Przebili bolszewików w zakłamaniu i manipulacjach. Będą mieli więc szczęście, jeśli Polacy potraktują ich, tylko tak jak bolszewicy traktowali własny Naród ...

  "Ale na miłość, do tego potrzebna będzie zdrowa siła zdesperowanych i świadomych obywateli, a nie bezsilność oburzonych."

  Pozdrawiam
  (6*)
 • @Łażący Łazarz 22:44:22
  "Zostanę przy swoim."

  Widzę, że jesteś coraz bardziej zdeterminowany, bardziej niż kolejarze ... a nawet widzę słynny już imperatyw Jarosława Kaczyńskiego.

  Ale racja. Koniec z obwijaniem w bawełnę. "Bez nazywania rzeczy po imieniu, będziemy się bawić w eufemizmy i mądrość, które to jak zwykle wrogowie Polski wezmą za słabość i wykorzystają."
  Jeszcze tylko trzeba odszukać żubra, który da porządnego kopa ...

  Pozdrawiam
 • @Asadow 23:17:08
  Bóg zapłać.
  Grzeszny-m człek jeno
  Ale palek kilka dostanę od pałkarzy.

  Biedne toto, co głosi, że nienawiścią można się żywić i przywracać sprawiedliwość w państwie.
  To nienawiść żywi się swoimi ofiarami.
  Ostatnio całą Polską.
 • @1normalnyczlowiek 23:21:54
  No cóż mam rzec?
  Pozdrawiam.
 • @Maciej Ka 00:33:21
  To prawda. Wierzę, że zmianę warto zaczynać od siebie. A cała reszta, czy się dostosuje do mnie? Raczej tylko mały kawałek świata, a i to o tyle, o ile odnajdę klucz do serc bliskich mi osób. Chyba ten klucz jest najistotniejszy w zwyczajnym życiu - co jest jakąś pociechą na tym łez padole.

  Dlaczego jednak tylu musi dostać w nagą rzyć, żeby żyć? Dlaczego tylu cierpi? Dlaczego chce karmić się iluzjami? Dlaczego pozwala psychopatom degenerować ten świat - od żywności poczynając a kończąc na przyzwoleniu na manipulację? Czy tam tym świecie aż tylu musi być masochistów? Jeśli powiedziałbym, że wiem, to jakbym sam siebie oszukał.
 • @Piotr F. Świder 00:46:40
  To trochę jak pojedynek rewolwerowców, z których jeden jest lustrzanym odbiciem drugiego, ale strzelającym prawdziwymi nabojami.
  Wygrywa ten, który będzie miał dość odwagi, by opuścić broń.
  Odwagę wspomaga mądrość. Ten, kto chce zachować swoje życie, ten je straci, a kto je odda Słowu Prawdy i Miłości - będzie miał życie wieczne.
 • @Asadow 00:57:58
  :-)))
  Biorę sobie do serca te słowa i idę spać.
 • @Piotr F. Świder 01:04:28
  Piotrze. Jestem dumny, że wybrałeś się z nami "W marszu jak po sól". Mam dla Ciebie kilka dobrych wieści.

  5 x *
 • @Maciej Ka 22:54:11
  Role bywają rozmaite, bo każdy ma swoją. Z racjami to już przesada. Są dwa punkty widzenia na nienawiść. Trzeba wybrać tylko jeden.
 • Bardzo ważny post."5".
  Warto się pod tym podpisać.Zło zawsze będzie rodzić zło.A my szukający prawdy, musimy iść drogą światła, a nie mroku.Pozdrawiam.
 • @Maciej Ka 12:00:58
  Ale ja się zgadzam z Piotrem, gdy pisze:
  "I to prawda, że są gorsze zbrodnie niż uczucie nienawiści. Gorsze zbrodnie popełniają ci, którzy cynicznie i w mowie imitującej troskę, z pogardą dla mniej zaradnych pełną hipokryzji, doprowadzają prostych ludzi na skraj rozpaczy. Teraz chcą zakazać rozpaczy, gniewu i nienawiści, by rządzić długo i niesprawiedliwie, bezkarnie i nieudolnie? Tak, to jest prawdziwa podłość, prawdziwa zdrada. Im rychlej powrócimy sprawiedliwość, tym lepiej.

  Ale na miłość, do tego potrzebna będzie zdrowa siła zdesperowanych i świadomych obywateli, a nie bezsilność oburzonych."

  Ten system jest podły. I, koniecznie trzeba go zmienić. Siła jednak tkwi w świadomości, w przebudzeniu gniewu i oburzenia do nowej solidarności, do oddolnej samoorganizacji obywatelskiej. Tak już jest, że nienawiść zaślepia, a dla naprawy potrzebne jest klarowne widzenie rzeczy i zaczynanie procesu przemiany od siebie, nie zaś od ogona, czyli od pogardy dla zdrajców. Zdrajców trzeba widzieć bez noszenia na plecach garbu pogardy, który człowieka do ziemi pochyla, bez oślepiającej nienawiści, w poczuciu własnej dumy, że stoimy tam, gdzie stać powinni patrioci.

  Zauważ, że oni się boją. Dlatego rozpalają stosy nienawiści. Pośród tych stosów, na spalonej ziemi porażonych wściekłością i bezsilnością Polaków, czują się pewniej, bo nikt im nie podskoczy. Jednych na drugich napuszczą i po zawodach. Dziel i rządź. Nienawiść dzieli, solidarność łączy. Czego oni się boją? Krzyku? Nie, raczej nie. Spokojnej i niewzruszonej determinacji ludzi, którzy widzą - pomimo nachalnej propagandy i manipulacji - że władza łże i trzeba ją usunąć ze świecznika oraz wybrać nową, wzmocnić nad nową kontrolę społeczną.

  Dziwię się, że Redaktor Naczelny tego portalu włazi w nastawione przez wroga sidła pułapki odwetu, pewnie słusznego w swej racji i publicznie głosi, że nienawidzi.
 • @Maciej Ka 12:55:35
  I ja staram się zerwać dywan poprawności politycznej z polskiej ziemi. Dla mnie to coś - w swej warstwie ideologicznej i jeszcze mocniej, aksjologicznej - jest tak plugawe, że gołym okiem widoczne. Ale dla innych już niekoniecznie. Dają się zwodzić i uwodzić, hipnotyzować i czarować projektom, które degenerują ludzkie ciało i duszę. Przyniosą fatalne dla ludzkości konsekwencje. GMO i NWO to tylko dwa wierzchołki góry lodowej, a co się kryje pod powierzchnią świadomości - w podświadomości (nieświadomości) zbiorowej ludzkości?

  Poprawność polityczna to arogancki szczyt bezprawia w białych rękawiczkach. Niestety, stoi za nią w Unii Europejskiej i USA (lecz nie tylko) brutalna siła prawa stanowionego i polityki 'robionej' ponad głowami narodów.

  Poprawność polityczna to raczej nie ogłada w wyrażaniu własnych opinii, lecz bardziej zestaw lewackich urojeń, takie wielkie gówno - zapakowane w kolorowe papierki i perfumowane obietnicami raju na ziemi, żeby łatwiej było idiotom nastawionym na hedonizm i konsumpcję połknąć zawartość.
 • @Maciej Ka 12:58:41
  Mam czas, chętnie rozmawiam.
  U siebie na blogu również staram się rozmawiać. Gdzieś tam w niszy tematyki duchowej, odległej od gwałtownych emocji. Chociaż bywało, że kogoś wkurzałem, bo zwyczajowo mam lekki stosunek do dogmatów religijnych.
  Pozdrawiam
 • @nikander 09:06:34
  Dobre wieści są dobre.
  Pozdrawiam
 • @Bibrus 11:29:16
  Tak. :-)
  Pozdrawiam
 • MASZ PRAWO bo MASZ WOLNĄ WOLĘ
  Możesz nienawidzieć ale nienawiść PLĄCZE i WIKŁA, wciąga w zaklęte kręgi diabelskie. Miłość uwalnia zawsze.

  I tyle w temacie.
 • @Antymedyczny 18:28:08
  Ale ja napisałem, cytuję sam siebie:
  "Wyjdzie, że się wymądrzam. Trudno. Mam takie prawo. Mam prawo nie nienawidzić i szukać mądrzejszych rozwiązań."

  Dodam: mądrzejszym rozwiązaniem jest uwaga kierowana na dobro, miłość i sztuka solidarności, czyli takiego układania sobie spraw życiowych, żeby dominowała współpraca, a nie rywalizacja.
 • @night rat 21:41:01
  Przed Chrystusem? W Ewangeliach? Gdzie jest ta mowa?
  To uściślij.
  Dasz radę?

  Nienawiść zła wciąż - po mojemu - obraca się w kręgu zasady (także starotestamentowej) "oko za oko, ząb za ząb". Działa to mniej więcej tak: wybiłeś mi oko, to ja wybiję ci dwa i dorwę jeszcze twoje dzieci.

  Chrystus mówił o nadstawianiu drugiego policzka. Czy ja się mylę? Chrystus nie dozwolił kamienować jawnogrzesznicy, co było zgodne z obowiązującym wówczas żydowskim prawem religijnym. Warto zwrócić uwagę, w jaki sposób tego dokonał?

  Miłość nie nienawidzi zła. Ona stara się zło wyciągnąć ku dobru - z mroku, gdzie zło okopane w norze ego niszczy życie, na światło Stwórcy, gdzie ma szansę uzyskać przebaczenie i oczyszczenie.
 • mąż "Centrum Badań nad Zagładą Żydów" grozi tubylcom?!?
  http://www.mmpulawy.pl/sites/igc3/files/imce/3882/boni-dziubuniu-02mm.jpg
 • @sosenkowski 23:05:16
  Trafione - zatopione! :-)))
 • donek&bronek
  fydonek&bronek!
 • @Piotr F. Świder 19:39:20
  Tak, napisałeś dobrze. Ale ja tylko zauważam że każdy ma prawo do czego chce. Tylko że nienawiść nie jest drogą do szczęścia i nie rozwiązuje niczego.
 • @Antymedyczny 17:11:36
  Nienawiść nie jest żadną drogą. To bagno.
 • @t-rex 06:43:56
  Dziękuję za interesujące i także, sympatyczne wpisy.
  Przemyślę sobie to i owo - jak zawsze. Bo rozwinięcia myśli i sensów, które pojawiają się w spokojnym i rzeczowym dialogu, bywają inspirujące.

  Zajrzałem na mój blog na jedną chwilkę. Przyznaję, że odłączyłem się na czas zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia od Internetu i mediów.

  Jeśli nasze pisanie na Nowym Ekranie jest niszowe, to mój blog to taka nisza w niszy.

  Skorzystam z nadarzającej się okazji. Szczere życzenia zdrowych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia. Wielu łask Bożych.

  Serdecznie pozdrawiam

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej